Мораторій — наріжний камінь популістів

Дата публикации: 13.11.2018

Днями я брав участь у дискусійному клубі на тему «Мораторій на продаж землі — рятує чи вбиває Україну?». Поділ на команди «за» та «проти» за своєю природою був формальним. Троє експертів були за зняття хоч завтра — «команда реформістів», інші двоє разом зі мною як «команда поміркованих» — також за зняття, але...

Розпочнемо зі спільного:

 

- Всі зійшлися на тому, що порушуються конституційні права 7 млн українців. Рішення ЄСПЛ лише підсилює дану позицію. Проте, навіть тут знайшлися відмінності, адже частина трактує дане рішення як обов'язкове до застосування українськими судами, інші експерти наголошують, що воно лише містить рекомендаційний характер. Суттєва відмінність, але судова практика скоро сама надасть відповідь, наразі — питання риторичне.

 

- Ринок і так існує. Почувається непогано, всі більш-менш задоволені. Так лише емфітевзису за експертними оцінками було укладено на більш ніж $300 млн. Цікава також думка стосовно довгострокової оренди: наскільки критична відмінність між продажем та орендою на 50 років?

 

- Європейський напрямок стимулює до зняття мораторію. Серед європейських країн мораторію ви не знайдете. А всього в світі окрім нас є ще 5 країн із земельним мораторієм.

 

Були продемонстровані діаграми вартості 1 га с/г землі в Європі та очікуваної вартості від запуску ринку в нас. Так, у Польщі це $10 тис. га, а в Україні було зазначено $1 тис. га. Звісно, це можна розглядати як фантазію експертів, хтось зазначає $20 тис. га, та більшість схиляється до $1-2 тис. га. У процесі дискусії представники «команди реформістів» зазначили, що, на їхню думку, ціна дійде до $3 тис. га від початку запуску ринку.На цьому дискусія набирала обертів і, звісно, дійшли до питань, які нас розділили. Ключовими серед них є:

Читати до теми: Противники та прихильники скасування земельного мораторію

МОЇ ДУМКИ: Ризиковано проводити експерименти в часи економічного спаду країни. Є висока ймовірність, що частину земель буде скуплено набагато дешевше від «справжньої» ринкової вартості. Дуже важливо також провести якісну інвентаризацію таких земель, адже понад 2 млн помилок на сьогодні містить Національна кадастрова система. Запуск ринку будь-якою ціною не вартий потенційних ризиків. Земля не любить поспіху.

«Команда реформістів» активно наголошувала на обізнаності власників паїв у свої правах та ринковій вартості своїх земель. Але як людина, котра постійно спілкується з власниками паїв у різних областях України, скажу, що це відверта маніпуляція. Переважна більшість власників паїв — пенсіонери. Звідки їм знати про ринкову вартість землі? Що таке $1000 для пенсіонера та агрохолдингу?

Читати до теми: Українська «земельна Санта-Барбара

МОЇ ДУМКИ: Я вважаю, що необхідно проводити навчання та доносити інформацію до простих людей, до власників паїв. Чому ніхто не задається питанням: кого найбільше хвилює ця проблема? Чому в обговоренні щодо зняття мораторію не беруть участі власники таких паїв? Лобістам зняття мораторію вже завтра, можливо, цікаво, щоб створити ринок, на якому продавці не "орієнтуються" у власних правах та можливостях, альтернативах. Але, як на мене, ми маємо докласти максимальних зусиль для того, щоб власники таких земель були ефективно поінформованими та залишилися зі своїми активами, які приноситимуть їм пасивний прибуток. Насамперед треба подумати про людей.

Інфографіка до теми: Структура земельної мапи України 2015-2017 роки – частина 1

Отже, мораторій необхідно скасувати, але слід провести інвентаризація та поінформувати людей про нові для них можливості. Мені особисто дуже сподобалося порівняння «команди реформістів» з власником нової іномарки. У мене є машина і я хочу на ній їздити, це моє право. Але ж спочатку потрібно отримати водійське посвідчення, чи не так?

Інфографіка до теми: Структура земельної мапи України 2015-2017 роки – частина 2

Вважаю, що в майбутньому варто обговорювати проекти закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення», це значно цікавіше та важливіше. Але запустити ринок землі якнайшвидше не вийде: земля — не любить поспіху.

 

ВОЗНИКЛИ ВОПРОСЫ?

ЗВОНИТЕ +38 098 822 44 66